Podróżowanie z psem to dla niektórych styl życia. Możliwość spędzania czasu z pupilem 24 godziny na dobę i budowania z nim relacji. Coraz więcej miejsc staje się przyjaznych psom. Dlatego też coraz częściej chcemy podróżować z czworonogami. Warto jednak wiedzieć, jak przygotować się do wyjazdu z pupilem.

Od czego zacząć?

Przede wszystkim należy sprawdzić w pierwszej kolejności, czy miejsce do którego zamierzamy wybrać się jest przyjazne czworonogom. Trzeba pamiętać, że są takie rejony, do których z psem nie wejdziemy. To np. rezerwaty przyrody i niektóre parki narodowe. Jak już to mamy ustalone musimy zabezpieczyć noclegi. Nie każdy obiekt hotelowy chętnie przyjmuje zwierzęta. Są takie, które przyjmują tylko małe pieski, albo nie przyjmują ich wcale. Dlatego tak ważne sprawdzenie jest tego wcześniej, aby na miejscu uniknąć nieprzyjemności. Obiekty pobierają też różne opłaty za pobyt z czworonogiem. To też warto ustalić wcześniej. W hotelach to zazwyczaj koszt 25 zł za dobę. Są też takie, w których nie płaci się nic lub pobierana jest opłata za cały pobyt w wysokości symbolicznej kwoty, np. 10 zł.

Mamy nocleg i co dalej z psem?

Pakując psa trzeba koniecznie zabrać jego książeczkę zdrowia. Nigdy nie wiadomo, kiedy będzie potrzebna. Są sytuacje, że nagle konieczna jest wizyta w przychodni weterynaryjnej i wtedy trzeba ją mieć. Przed wyjazdem warto też zrobić listę gabinetów weterynaryjnych w okolicy naszego pobytu, by w razie potrzeby nie musieć ich szukać. Czasem każda minuta jest na wagę złota jeśli chodzi o zdrowie i życie pupila. Jadąc za granicę pamiętajmy o paszporcie zwierzęcia.

Zwiedzanie i planowanie atrakcji dla psa

Najważniejsze jest zdrowie i kondycja psa. Jeśli pies jest młody i nie skończył roku, albo jest już starszy i ma powyżej 10 lat, to lepiej przed wyjazdem skonsultować jego stan z lekarzem weterynarii. Trzeba mieć pewność, że tygodniowa wyprawa w góry nie zaszkodzi np. jego stawom. Istotne jest również to, by planować trasy tak, aby pies był w stanie je przejść. Jeśli pies na co dzień jest aktywny czy uprawia sporty, to poradzi sobie bez problemu. Jeśli żyje na kanapie, a jego codzienne spacery są krótkie i ograniczają się do załatwienia potrzeb fizjologicznych to taki pies może nie być w stanie przejść tras, jakie mamy zaplanowane i wakacyjne wojaże odchoruje na pewno.

Podczas wypraw z psem trzeba mieć przy sobie miskę, wodę i jedzenie. Pies, szczególnie w ciepłe dni, musi być regularnie pojony. Po całym dniu będzie też głody, więc lekki posiłek można dla niego mieć przy sobie. Trzeba też pamiętać o psiej apteczce. Łapy psa narażone są na różne urazy. Profilaktycznie warto mieć przy sobie bandaż samoprzylepny dla psów, gazę, nożyczki, czy całoroczny preparat zabezpieczający do łap. Do plecaka można wrzucić też but dla psa. A po zejściu ze szlaku czy dniu pełnym atrakcji istotną rolę pełni wypoczynek naszego milusińskiego. Nie każdy obiekt przyjmujący psy dysponuje posłaniami dla nich. Dlatego warto mieć ze sobą swoje legowisko dla psa. Pies będzie mógł wtedy komfortowo wypocząć. Osobiste legowisko dla psa jest znane i pupil jest przyzwyczajony do spania w nim, a ponadto ma ono zapach, w którym pies czuje się najlepiej.